GENEL SORULAR

LASTİĞİN KULLANIM ÖMRÜ NEDİR?

Lastikler, özellikleri zamanla değişen farklı tipteki malzemelerden ve kauçuk bazlı bileşiklerden imal edilir. Lastiklerde görülen bu değişimler, iklim, saklama koşulları (sıcaklık, nem, konum vb.), kullanım koşulları (yük, hız, lastik basıncı, yol koşulları vb.) gibi pek çok faktöre bağlıdır. Eskimeye neden olan bu faktörler oldukça çeşitli olduğundan, bir lastiğin kullanım ömrünü tam olarak tespit etmek mümkün değildir. Bu nedenle lastiklerin kullanılmaya devam edilip edilemeyeceğine karar vermek üzere kullanıcı tarafından yapılan düzenli kontrollere ek olarak lastiklerin bir uzman tarafından da belirli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir. Saklama ve/veya kullanımdan ya da kontroller esnasında ortaya çıkan diğer faktörlere bağlı olarak lastik ne kadar eskiyse lastiğin değiştirilmesinin gerekli olma ihtimali o kadar artar. Lastiğin üretim tarihi lastiğin yanağında DOT ile başlayan kodun son hanelerinden anlaşılabilir. Örneğin, '2309' ile biten kod, lastiğin 2009 yılının 23. haftasında imal edildiğini gösterir.

LASTİK TÜRLERİ NELERDİR?

Kış Lastiği Kış lastiği kullanımı hafif ticari araçlarda yasal olarak zorunludur, binek araçlarda yasal zorunluluk olmakla birlikte trafik denetimleri ile uygulamada kullanımı teşvik edilmektedir. Kış lastikleri gerek kullanılan kauçuk malzemesinin karışım özellikleri gerekse lastik yüzey deseni ile kış şartlarında kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Kullanılan kauçuk malzemesinin özellikleri dolayısıyla hava sıcaklığının 7C'nin altına düştüğü durumlarda, yaz lastikleri sertleşir ve yol tutuşu azalırken kış lastiklerinin yol tutuşu ve frenleme performansı artar. Bu yüzden hava sıcaklığının 7C'nin altına düştüğü durumlarda, kar olmasa dahi kış lastikleri tercih edilmelidir. Kış lastiklerinin özelliklerinden bazıları şunlardır: M+S Etiketi: M/S ya da MS olarak da kullanılabilen M+S etiketi, 'çamur ve kar' anlamına gelen 'mud and snow' teriminin kısaltmasıdır. Lastiğin kar ve çamurlu koşullar için tasarladığını ifade eder. Kar Tanesi Sembolü: Kar tanesi sembolü lastiğin yasal kış lastiği tanımına uygun olduğunu ifade eder. Yaz Lastiği: Yaz lastikleri gerek kullanılan kauçuk malzemesinin karışım özellikleri gerekse lastik yüzey deseni ile yaz şartlarında kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Kullanılan kauçuk malzemesinin özellikleri dolayısıyla yüksek sıcaklıklarda dahi çok fazla yumuşamaz, böylelikle yüksek hızlarda aşınma ve eskimesi yavaşlatılmış olur. Dört Mevsim Lastiği: Dört mevsim lastikleri gerek kullanılan kauçuk malzemesinin karışım özellikleri gerekse lastik yüzey deseni ile hava sıcaklığın 7C'nin altına düşmediği ve kar yağışı yaşanmayan bölgelerde, dört mevsim kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Dört mevsim lastikler, kullanılan malzeme ve desen açısından hem kış lastiği hem de yaz lastiği özelliklerinden bir kısmını barındırmaktadır.

LASTİK HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER NELERDİR?

Lastik hakkında teknik bilgiye ihtiyacım var Lastiğin yanağında bulunan bilgiler nelerdir? Taban genişliği : Milimetre cinsinden ölçülen iki yanak arasındaki mesafedir. (Örnek 185/65R15 88H Kesit Oranı : Bu, lastiğin kesitinin genişliğine oranını ifade eden yüzdelik bir sayıdır. (Örnek 185/65R15 88H Jant Çapı: Tekerleğin inç cinsinden çapı (yüksekliğidir). (Örnek 185/65R15 88H Hız Endeksi Hız endeksi, doğru şişirilen ve yük altında kullanılan bir lastik için maksimum hız sınırıdır. Lastiklerinizin hız endeksi yanak kısmına basılmıştır ve bir harfle belirtilir. Örneğin hız endeksi V olan bir lastiğin maksimum hız sınırı 240 km/saat'tir. Yeni lastik satın alırken, aracınızın hız özelliklerine uygun hız endeksine sahip lastikleri satın almalısınız. Hız sınıfı tablosu için tıklayınız Yük Endeksi Lastiğinizin yük endeksi, lastiğin maksimum taşıma kapasitesini belirtir. Lastik seçerken lastiğin yük endeksine ve hız endeksine birlikte bakılmalıdır. Mevcut lastiğinizin yük değeri lastiğin yanak kısmında, çapın hemen altında bulunur. Yük endeksi tablosu için tıklayınız AB Lastik Etiketi Araç lastikleri, kuru ve ıslak zemin yol tutuşu, frenlemesi, viraj alabilme kabiliyeti, su tahliye özelliği, yuvarlanma direnci ve buna bağlı olarak yakıt tüketimi, gürültü seviyesi, konfor ve kullanım ömrü gibi birçok sınıfta değerlendirilebilir. Kasım 2012'de başlayan lastik etiketleme uygulaması ile lastikler 3 önemli kategoride puanlanarak etiketlenmektedir. Bu etiket bir lastiğin yakıt tüketim değerini, ıslak zemin frenleme performansını ve gürültü seviyesini gösterir. AB Lastik Etiketi'nde belirtilen özellikler ve açıklamaları aşağıdadır: Yakıt Verimliliği Her lastik yakıt tüketimine önemli ölçüde etki eder ve bu etki lastiğin yuvarlanma direnci ile doğru orantılıdır. Yuvarlanma direnci ne kadar yüksek ise lastiğin yakıt tüketimine etkisi olumsuz yönde artacaktır. Lastik etiketi üzerinde benzin pompası ile gösterilen değer lastiğin yakıt tüketim değeridir ve A ile G arası bir harf ile nitelendirilir. A harfi en iyi değeri, G harfi ise en kötü değeri ifade eder. Islak Zeminde Kavrama Lastiğin ıslak şartlarda frenleme mesafesine bağlı olarak hesaplanır. Yüksek ıslak zeminde kavrama endeksine sahip lastikler, ıslak şartlarda daha kısa mesafede durur. A (en yüksek) ve F (en düşük) sınıfları arasında derecelendirilir. Gürültü Lastik etiketi üzerinde hoparlör sembolü ile temsil edilir ve lastiğin yol ile teması sonucu çıkardığı gürültü seviyesini gösterir. Seviyesi 1 ve 3 arasında değişen siyah dalga) sembolü ile ifade edilir. ))) Üç siyah dalga : Yüksek ses seviyesi )) İki siyah dalga : Belirlenen üst sınır ile bunun 3 dB altı arasında ) Bir siyah dalga : Belirlenen üst sınırın 3 dB altında olduğunu gösterir. Ses dalgalarının sayısı arttıkça lastiğin gürültü seviyesi doğru orantılı olarak artar.

LASTİK EBAT DEĞİŞİKLİĞİ YAPABİLİR MİYİM?

Güvenli bir sürüş, yakıt tüketimi, yol tutuş ve fren güvenliği açısından orijinal lastik ebatınızı kullanmanızı öneririz. Daha detaylı bilgi için Lassa ve Bridgestone bayilerini ziyaret edebilirsiniz.

KIŞ LASTİĞİ 4 ADET Mİ 2 ADET Mİ KULLANILIR?

Kış lastiği 4 adet kullanılmalıdır. 2 adet kullanıldığı zaman yüksek hızda ve dönüşlerde aracın hakimiyeti kaybolur. Örneğin; önden çekişli bir araca, önlere 2 adet kış lastiği takalım, arka lastikler yazlık olsun. Durmak için frene bastığımız zaman aracın önü sabit kalır kaymaz, aracın arkası kendini sağa sola atar. Kazaya sebebiyet verir.

KIŞ LASTİĞİ HANGİ AYLARDA KULANILMALIDIR?

Kış lastiği kullanımı Türkiye’de hava şartlarında Ekim ayının başında başlar, Nisan ayının ortalarında biter. Kış lastiğinin mali olarak yükümlüdür. Ortalama yaz lastiği kullananlar 2 senede bir yaz lastiği değiştirirler. Kış lastiği ve yaz lastiği kullanan araç sahiplerinin ortalama 4 sene sonra lastik ihtiyacı olmayacaktır. Kış lastiğinin kullanımının uzun vadede, araç sahiplerine hiçbir mali yükü yoktur.

KIŞ LASTİĞİ HANGİ AYLARDA UYGUN OLUR?

Kış lastiği alacaksanız; sonbaharda kışa tam girmeden alırsanız ortalama %10 ile %15 daha uygun alırsınız.

LASTİK ÜRETİM TARİHİ ÖNEMLİMİDİR?

En doğru bilgiyi Ankara Ticaret Odası vermiştir, kış lastiği veya yaz lastiğinin ömrü, doğru saklama koşullarında maksimum 10 yıldır.

LASTİĞİN TARİHİ NEREDE YAZAR?

Lastiğin tarihi, lastiğin yanak kısmında yazar, 4 rakamlıdır. İlk iki rakam üretim haftası, son iki rakam yılını gösterir.

İKİNCİ EL ÇIKMA KIŞ LASTİĞİ TAVSİYE EDER MİSİNİZ?

Tabii neden olmasın, iyi bir diş derinliği varsa lastikte teknik sorun yoksa, tarihi eski değilse olabilir. En yeni lastiklerin diş derinliği 8mm'dir.

STOKTA ÜRÜNÜNÜZ YOK İSE SİPARİŞ VERMENİZ NE KADAR SÜRER?

Olağanüstü bir durum yaşanmadıkça verdiğimiz siparişler 1-3 iş günü içinde bize ulaşmaktadır.

ONARIMLARI YAPTIRMAZSAM NE OLUR?

Lastiklerinin performansı; aracının güvenliğini, performansını ve verimliliğini korumak için çok önemlidir. Ama bir noktada lastiklerin aşınmaya başlar ve çekiş ve frenleme kabiliyetini kaybeder. Buda sağlığını riske etmek demektir.

LASTİKLERİMİ NE SIKLIKLA DEĞİŞTİRMELİYİM?

Bir lastiğin ömrü en iyi şartlarda kullanılıp saklanılmış olsa bile maksimum 10 yıldır. Yani otomobil lastikleri üretim tarihinden itibaren en fazla 10 yıl kullanılabilir.

TÜM MARKA VE MODEL ARAÇLARIN LASTİK ONARIMINI YAPIYOR MUSUNUZ?

Nural Oto olarak dilediğiniz tüm araç marka ve modelleri için lastik onarım, değişim imkanı sunuyoruz.